چند نکته قبل از خرید دستگاه بدنسازی چند کاره خانگی
چند نکته قبل از خرید دستگاه بدنسازی چند کاره خانگی
چند نکته قبل از خرید دستگاه بدنسازی چند کاره خانگی

راهنمای خرید لوازم ورزشی بدنسازی

تفاوت این دو دسته از تجهیزات در میزان و مقدار کارآمدی آنها می باشد.بعضی از آنها تعداد ایستگاه های کمتر و وزنه های بیشتر می باشند و برای باشگاه های بدنسازی با فضای محدود پیش بینی شده است. این دسته از وسایل برای ورزشکاران حرفه ای هم قابل استفاده می باشد و محدودیتی در به کارگیری مقدار وزنه و دامنه حرکات ندارد.

دستگاه های بدنسازی دسته ی اول، مخصوص استفاده خانگی می باشد و به طور معمول تعداد حرکات بیشتری با آنها قابل انجام است ولی از لحاظ مقدار وزنه و یا دامنه حرکات محدودتر می باشد.

دستگاه های بدنسازی چندکاره خانگی بیشتر در مجتمع های مسکونی و منازلی که فضایی برای آنها دارند، استفاده می شود. اهالی این خانه ها یا وقت زیادی برای رفت و آمد به باشگاه بدنسازی ندارند و یا مسافت زیادی تا یک باشگاه دارند.

البته بسیار دیده شده که از دستگاه های بدنسازی چندکاره باشگاهی در مجتمع های مسکونی که محدودیت هزینه نداشته اند استفاده شده و حتی این مجتمع های مسکونی برای خود باشگاه های خانگی راه اندازی کرده اند.

ولی باشگاه ها کمتر از لوازم خانگی استفاده می کنند. به دلیل استفاده مکرر و سنگین از این وسایل عمر دستگاه ها به سرعت کاهش می یابد و ممکن است هم به ورزشکار و هم به دستگاه آسیب وارد نماید.به خصوص اگر ورزشکار استفاده کننده سابقه زیاد و قدرت زیادی در استفاده از وزنه های سنگین داشته باشد.

روش انتخاب دستگاه های بدنسازی

برای انتخاب دستگاه های بدنسازی مرغوب و قیمت مناسب، اکثر افراد به دلیل تنوع زیاد وسایل بدنسازی و سابقه ی کم دچار تردید می شوند.

اولین نکته اینکه دستگاه های بدنسازی مورد نیاز ما برای استفاده چه افرادی قرار می گیرد و آیا بیشترین استفاده کنندگان، ورزشکاران عادی هستند یا ورزشکاران حرفه ای؟

به طور خلاصه یک دستگاه استاندارد دستگاهی است که از لحاظ استحکام برای استفاده مبتدی های بدنسازی و همزمان قهرمان پرورش اندام قابل استفاده باشد.

دومین نکته اینکه باید به زاویه بیومکانیک بدنسازی و حرکات بدنسازی آن دقت داشته باشیم که آیا این دستگاه موقع استفاده آسیبی به مفاصل عضلات و تاندون ها وارد نمی کند؟

سومین نکته اینکه این وسایل بدنسازی آیا در موقع انجام حرکت، عضله هدف را تحت فشار مثبت قرار می دهد و آیا باعث ایجاد تغییر در قدرت و یا رشد مفید عضله هدف خواهد شد؟

اگر دستگاهی محکم و با دوام ساخته شود ولی در موقع اجرای حرکات بدنسازی به بخشی از بدن آسیب وارد کند و در یک کلام زاویه حرکت در آن درست طراحی نشده باشد، آن دستگاه هیچ ارزشی ندارد حتی اگر در آمریکا و یا اروپا ساخته شده باشد.

چهارمین نکته اینکه یک ماشین بدنسازی باید دارای ظاهر زیبا  و جذاب باشد.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که زیبایی وسایل بخشی از اعتمادزایی و امیدواری را برای ورزشکاران ایجاد می کند.البته ظاهر زیبا و جذابیت نسبی است و گاهی سلیقه ها متفاوت است.

پس به این ترتیب می توانیم برای خرید با فرمول زیر اقدام کنیم:

دستگاه های بدنسازی استاندارد= استحکام کلی + زاویه استاندارد حرکت + ظاهر جذاب و به روز

در ایران سی نت این امکان را فراهم نمودیم تا بتوانید از بین بیش از چندین مدل دستگاه بدنسازی خانگی، بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری